Ed Diener z uniwersytetu w Illinois zbadał średnią odczuwania szczęścia u populacji światowej i wyniosła ona 6,75 w skali 10-stopniowej. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec kuli ziemskiej czuje się tylko nieco bardziej szczęśliwy, niż nieszczęśliwy.
Natomiast według raportu “World Happiness Report”opracowanego przez innych amerykańskich naukowców: Helliwella, Layarda i Sachsa, okazało się, że Polacy pod względem umiejętności odczuwania szczęścia znajdują się dopiero na 42 pozycji.
Czy naprawdę trzeba się uczyć bycia szczęśliwym?
Z badań Davida Lykkena, profesora z Minnesoty wynika, że odczuwanie szczęścia jest częściowo zaprogramowane genetycznie i pochodzi m.in. z równowagi neuroprzekaźnikowej w Twoim mózgu. Geny jednak, odpowiedzialne są jednak za poczucie szczęścia tylko w 50 proc.; 10 proc. jest wynikiem niezależnej sytuacji zewnętrznej, a pozostałe 40 proc. zależy od Ciebie.
Za to, jak szczęśliwy się czujesz, w dużym stopniu odpowiadają Twoi rodzice, którzy bardziej lub mniej świadomie ukształtowali w Tobie tę umiejętność.
Optymistyczne jest jednak, że bycia szczęśliwym możesz się pomimo wszystko nauczyć samemu. Spójrz więc, jak tego dokonać.
Nie myśl o sobie źle – krytykuj się konstruktywnie
Zamiast mówić sobie “nie udało mi się, bo jestem za głupi”, stwierdź obiektywnie, czy wystarczająco się do tego działania przygotowałeś. Nie sugeruj się, że innym potrzebne było na to, mniej czasu niż Tobie. Nie każdy jest jednakowo dobry w tym samym. Ze swoich porażek wyciągnij wnioski i idź dalej, pamiętając aby następnym razem zrobić coś lepiej.
Poznaj siebie i przekształć swoje słabości w zalety
Postaraj się obiektywnie dostrzec swoje mocne, jak i słabe strony i wykorzystuj zarówno jedne, jak i drugie. Jesteś nieśmiały i mało odzywasz się w towarzystwie? To na pewno czyni z ciebie dobrego obserwatora rzeczywistości. Jesteś powolny w wykonywaniu zadań? Zapewne robisz je bardzo starannie.
Dbaj o dobrych przyjaciół, unikaj toksycznych ludzi
Każdemu potrzebni są bliscy przyjaciele, więc nie zrażaj ich do siebie, pielęgnuj kontakty. Unikaj natomiast ludzi, którzy wysysają z ciebie energię i nic nie wnoszą w Twoje życie. Nie musisz ich zadowalać, i tak tego nie docenią.
Pamiętaj, ze sukcesy zawdzięczasz sobie i nie umniejszaj swojej roli, gdy coś ci się uda
To ty tego dokonałeś dzięki swoim zdolnościom, zaletom i determinacji. Niech to będzie źródłem Twojego poczucia wartości i doda Ci skrzydeł do dalszego działania.
Pogódź się z faktem, że nie zawsze z wszystkiego jesteśmy zadowoleni
Pamiętaj, ze w życiu jest różnie. Czasem radośnie, czasem smutno, a najczęściej średnio. To, że przydarzają Ci się cięższe chwile nie powinno determinować Twojego poczucia szczęścia. One przemijają, więc pozwól sobie czasem na smutek.
Dbaj o swoje ciało
Wysypiaj się, dobrze odżywiaj oraz stosuj zasady higieny. Dbaj o właściwy odpoczynek, aktywność fizyczną i swoje zdrowie. Nie zapominaj, że według piramidy Maslowa, potrzeby fizyczne muszą być zaspokojone w pierwszej kolejności, a ich brak nie daje od razu widocznych objawów.
Daj sobie prawo do bycia niedoskonałym
Nikt nie jest we wszystkim idealny, Ty też nie musisz. Zdystansuj się do swoich słabszych stron i do samego siebie. Traktuj swoje niedoskonałości z humorem i naucz się z nich żartować.
Słuchaj siebie
Bierz pod uwagę porady osób ci życzliwych. Pamiętaj jednak, że nikt nie zna Cię tak dobrze jak Ty sam i nikt nie przejmie od ciebie konsekwencji za twoje ewentualne porażki. Dlatego to Ty musisz ostatecznie zdecydować, czego w życiu chcesz i wziąć za to odpowiedzialność. Nikt nie ma prawa Ci mówić, jak masz żyć.
Podejmuj sam decyzje za swoje szczęście!
A więc do dzieła!