Prokrastynacja to nic innego jak odkładanie czynności i obowiązków na później. Brzmi znajomo?
Zrozum istotę tego problemu i poznaj sposoby na jego przezwyciężenie.
Przyczyny prokrastynacji
Uważa się, że odkładanie pracy lub innych obowiązków w czasie to złożone, psychologiczne zjawisko, które może mieć różne podłoże, w tym m.in.:
- lęk – np. przed porażką, sukcesem, oceną, nieznanym, konfliktem,
- nawyki i braki – np. brak celu,
- emocje – np. przytłoczenie, frustracja, znudzenie,
- niespełnienie – np. na gruncie zawodowym,
- trudne doświadczenia z dzieciństwa.
Motywacja, czyli walka z prokrastynacją
Prokrastynacji nie należy utożsamiać z lenistwem. Aby walczyć z postawą, która utrudnia bycie produktywnym, konsekwentnie stawiaj kolejne kroki ku zmianie przynoszącej oczekiwane efekty.
Postaraj się zrozumieć, z czego wynika Twoje odwlekanie pracy na później. Inaczej walczy się z lękiem przed nieznanym niż np. z poczuciem niespełnienia czy brakiem celu. W każdym przypadku zastosuj się do kilku uniwersalnych porad.
1. Miej czas pod kontrolą
Wcześniejsze wstawanie, przystępowanie do pracy najszybciej, jak to możliwe, wyznaczanie sobie terminów, mierzenie efektywności – to wszystko drobne elementy, które wpływają na produktywność.
2. Rozdzielaj obowiązki domowe i zawodowe
Prokrastynacja dotyczy w dużej mierze osób samozatrudnionych lub pracujących zdalnie, które nie znajdują się pod bezpośrednią kontrolą przełożonych. W domowym biurze łatwo o znalezienie zastępczych zajęć, jak zakupy, sprzątanie czy gotowanie.
Właśnie dlatego zajmij się tymi obowiązkami w wolnym czasie, np. wieczorem poprzedniego dnia. Wówczas rano nie znajdziesz sobie domowego zajęcia, czyli podświadomej wymówki.
3. Pracuj zgodnie z planem
Jak można się zorganizować i zmotywować do produktywnej pracy, gdy nie ma się jasno sprecyzowanego celu i planu pracy?
Dlatego poświęcaj odpowiednio dużo czasu na wyznaczanie sobie konkretnych zadań i nagradzaj się za ich rzetelną realizację.