Istnieją zawody modne, na które popyt zmienia się w zależności od sytuacji na rynku pracy. Są również profesje, których atrakcyjność nie zmienia się od lat. Lekarz, prawnik czy architekt – to zawody o szczególnym prestiżu. Czy jednak tylko tak zwany „dobry zawód” gwarantuje życiowy sukces?
Czy zacząć karierę w IT?
Nie od dziś wiadomo, ze zawody techniczne związane z przemysłem, technologią informatyczną, wymagające ścisłej wyspecjalizowanej wiedzy cieszą się powodzeniem na rynku pracy. Czym bardziej unikalna umiejętność, tym większe może być na nią zapotrzebowanie.
Jednak nie każdy się do nich nadaje. W tej branży sprawdzają się umysły ścisłe, osoby introwertyczne, o dociekliwym umyśle, skoncentrowane na rozwiązywaniu problemów technicznych. Oczywiście, nie jest prawdą, że ekstrawertyk nie może pracować w branży IT, ale może się w niej nudzić. Są osoby, które zniechęca liczenie, wykresy, skomplikowane programy komputerowe. Nie interesują się tym, jak jest coś zbudowane, a raczej tym, kto co powiedział. Nie sprawdzą się one raczej jako inżynierowie i prawdopodobnie nawet nie spróbują takiej ścieżki kariery, bo będzie ich przerażało samo dochodzenie się do niej.
„Zostań dziecko lekarzem”
Lekarze, którzy nie lubią leczyć, prawnicy, którzy wcale nie pragną pracować w swoim zawodzie zdarzają się jednak często. Jeżeli zawód został wybrany przez rodziców, albo pod ich wpływem, a ścieżka kariery otworzona została poprzez koligacje rodzinne, bywa, że taka osoba podejmuje próbę pracy w nielubianym zawodzie, ale najczęściej robi to z miernymi efektami. Szczególnie źle kończy się to w przypadku lekarzy, którzy źle leczą. Szkodzą oni bowiem pacjentom.
Aktor, muzyk, dziennikarz
Zawody artystyczne lub związane z mediami również przyciągają wiele osób, ale czy gwarantują sukces? Są zapewne dla wielu osób twórcze, ciekawe, stwarzają wiele możliwości zarówno rozwoju, jak i poznawania ludzi oraz świata. Jednakże nie ma na nie wielkiego popytu na rynku pracy, a chętnych nie brakuje. W ich wypadku, musisz liczyć się z ogromną konkurencją, słabymi zarobkami (często wykorzystuje się popyt na te zawody proponując prace za grosze). Silna rywalizacja powoduje stosowanie przez konkurentów dla zafunkcjonowania w danej branży wielu „nieczystych zagrywek”, musisz być na nie przygotowany i odznaczać się tak zwaną „twardą skórą”.
Jak wybrać zawód?
Wybierając zawód, musisz brać pod uwagę nie tylko swoje zainteresowania, ale również predyspozycje i możliwą ścieżkę kariery.
- Czy bardziej odpowiada Ci rozwijanie się jako samodzielny specjalista, czy też lubisz zarządzać ludźmi i swój rozwój widzisz jako wspinanie się na managerskie szczeble?
- Czy chcesz pracować w biurze z innymi osobami, czy wolisz zdalną pracę w zaciszu domowym?
- Czy odpowiada Ci praca z ludźmi nieprzestrzegającymi prawa, albo praca w szpitalu?
Oczywiście do wielu rzeczy można się przyzwyczaić, dla niektóre są nie do przeskoczenia. Niejeden bowiem student medycyny po zajęciach w prosektorium stwierdził, że to nie jest praca dla niego.
Jeśli nie prawnik, to kto?
Zdobycie prestiżowego, dobrze płatnego zawodu może pomóc odnieść sukces materialny tym, którzy się w danej branży dobrze odnajdują. Co jednak, jeśli nie zechcesz być adwokatem, aktorem, lekarzem, managerem ani inżynierem?
Otóż mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Sukcesu nie gwarantuje żadna branża, sukces gwarantują pewne cechy osobiste. Jeśli posiadasz prawdziwą pasję i silny charakter, poradzisz sobie w każdej branży i będziesz w stanie zarobić w niej na swoje utrzymanie. Oczywiście świetny pedagog nie dojdzie nigdy do takich zarobków jak prawnik, czy CEO w dużej korporacji. Jednak to, jaki status majątkowy pragniesz osiągnąć, jest również Twoim wyborem. Dobry fryzjer może założyć świetnie prosperujący i modny zakład i dojść do sławy oraz sporych zarobków, natomiast słaby lekarz skończy zapewne w przychodni, lecząc przez większość życia chorych na sezonowe infekcje.