Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego rozwijanie własnego biznesu idzie opornie i niekoniecznie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami, ten artykuł jest dla Ciebie. Wyeliminuj 5 powszechnych błędów, które hamują rozwój Twojej działalności freelancerskiej.
1 Brak biznesowego podejścia
Jako freelancer rejestrujesz działalność gospodarczą zazwyczaj w tym obszarze, na którym się znasz i który jest Twoją pasją. Zamierzasz realizować zlecenia niezależnie, bez szefa rozdzielającego zadania. Ale czy wiesz, jak to wygląda w praktyce?
Aby rozwijać własny biznes, nie wystarczy być dobrym lub nawet bardzo dobrym w swojej dziedzinie. Nie wystarczy pasja i osobiste zaangażowanie. Wręcz przeciwnie – zbytnie skupienie na samej pracy może być swoistą przeszkodą.
Trzeba mieć bowiem na uwadze kwestie czysto biznesowe: analizę rynku, marketing, uwarunkowania prawne i cały szereg innych zmiennych, które wymagają choćby minimum wiedzy ekonomicznej.
Spojrzenie hobbysty może okazać się zbyt idealistyczne i zanadto ograniczone. Przedsiębiorca zawsze szacuje rachunek zysków i strat, patrzy na przedmiot działalności szerzej. W przeciwnym razie przegrywa z konkurencją i wypada z rynku lub w najlepszym przypadku nie wybija się ponad przeciętność.
2 Niewykorzystany potencjał mediów społecznościowych
Choć media społecznościowe są częścią naszej rzeczywistości od kilkunastu lat, niektórzy freelancerzy wchodzący na rynek nadal nie wykorzystują ich potencjału.
A Ty? Czy masz już firmowe profile w social media?
Nie każdy portal będzie wskazany w przypadku Twojej strategii komunikacyjnej, ale warto skupić się na tym aspekcie, żeby poszerzać możliwości biznesowe i pozostawać w kontakcie z odbiorcami usług. Błędem jest niedostrzeganie, jak wiele zależy od sprawnego wykorzystania Instagrama czy Facebooka.
3 Nieadekwatna wycena pracy
Jako freelancer zgodzisz się, że rzetelna wycena świadczonych usług może być problematyczną kwestią. Z jednej strony atrakcyjna cena może stanowić o konkurencyjności oferty. Z drugiej – potrzebujesz pieniędzy, także na rozwój, oczekujesz godnej zapłaty. Początkujący przedsiębiorcy często pracują za zbyt niskie stawki, a przez to ich biznes jest nierentowny. Opracuj cennik lub przemyślany mechanizm ustalania ceny dla klienta. Weź pod uwagę także to, ile trzeba było zainwestować, żeby teraz móc oferować swoje specjalistyczne usługi.
4 Zła organizacja pracy
Rejestracja własnej działalności, szczególnie online, jest łatwą i szybką procedurą. Ewentualne kłopoty zaczynają się później. Nie da się rozwijać biznesu, działając w permanentnym chaosie.
Aby stawiać kolejne kroki, musisz zacząć od podstaw:
- rozdzielenia życia domowego i zawodowego,
- ustalenia priorytetów, celów, planów,
- wydzielenia przestrzeni służącej do pracy.
5 Brak spójnej koncepcji
Co oznacza dla Ciebie „rozwój biznesu”? Odpowiedz sobie na to pytanie, ustalając spójną i przemyślaną koncepcję. Trudno dążyć do celu bez jego wcześniejszego wytyczenia. Pamiętaj, że jako freelancer budujesz markę i od tego zależą Twoje dochody.