Irytujesz się, gdy widzisz comiesięczną wypłatę, mając świadomość, że tak wiele osób dookoła zarabia lepsze pieniądze?
Nie rozumiesz, dlaczego kariera znajomych przebiega w dobrym tempie, choć też nie korzystają ze znajomości i budują majątek własnymi siłami? Oto 6 częstych powodów, które zatrzymują Cię w drodze po znacznie lepsze zarobki.
1. Pracujesz w niewłaściwym miejscu
Jeśli chcesz odnieść sukces, także w wymiarze finansowym, zacznij robić to, na czym się nie tylko znasz, ale i czym się pasjonujesz. Brzmi banalnie? A przecież tak łatwo zasiedzieć się w jednym miejscu pracy rok, trzy, dziesięć, piętnaście…
Sukces jest tam, dokąd chcesz dojść, a nie gdzie ktoś każe Ci iść wbrew Twojej woli.
Być może sytuacja jest nieco inna. Lubisz swoją firmę i swoje stanowisko, ale nie masz żadnych perspektyw rozwoju. Z jakiegoś względu nad Twoją głową wisi tzw. szklany sufit. Decyduje o tym struktura firmy, jej cele.
Być może pora zaryzykować i zmienić pracodawcę na takiego, który nie dość, że otworzy Cię na nowe wyzwania, to jeszcze wprowadzi na ścieżkę rozwoju, która wiąże się z lepszymi zarobkami?
2. Nie rozwijasz kompetencji
Kolejnym hamulcem w drodze do lepszych zarobków jest stagnacja. To nie zarzut dotyczący lenistwa, ale temat do rozważań.
Zadaj sobie pytania:
- Ile czasu minęło od ostatniego szkolenia?
- Jak wygląda Twoje znajomość języka obcego?
- Czy regularnie śledzisz branżowe trendy i orientujesz się w sytuacji na rynku pracy?
To kolejny truizm, ale świat zmienia się dosłownie z dnia na dzień. Aby odnieść sukces, także w wymiarze materialnym, trzeba rozwijać kompetencje – zarówno twarde, jak i miękkie. Relacje interpersonalne, specjalistyczna wiedza, elastyczność względem różnych zawodowych wyzwań – to tylko przykładowe zagadnienia, które warto zgłębiać niezależnie od profesji.
3. Nie podejmujesz dodatkowego wysiłku
Łatwo powiedzieć: „temu się powiodło, bo miał szczęście, tej też wszystko przyszło w życiu łatwo”. Czy masz prawo do tak kategorycznego osądu? Na jakiej podstawie tak sądzisz?
Pamiętaj, że sukces jest najczęściej okupiony latami wysiłku, wyrzeczeń i poświęceń. Trudno marzyć o wyższych zarobkach, gdy nie robi się dosłownie nic poza standardowym zakresem obowiązków, nie poświęcając choćby minuty wolnego czasu na realizację ambitnych marzeń.
4. Nie korzystasz z okazji
Zastanów się, czy zawsze dostrzegasz nadarzające się okazje, czy podejmujesz się dodatkowych, nieoczywistych zajęć, na przykład projektów niezależnych od stałego miejsca pracy. Zaczniesz zarabiać więcej, jeśli:
- wzmocnisz relacje interpersonalne i popracujesz nad networkingiem,
- znajdziesz dziedziny, w których możesz się wykazać i realizować,
- zaczniesz patrzeć na zarabianie w szerszej perspektywie, stawiając sobie odważne, ambitne, a zarazem realistyczne cele.
5. Masz problem z organizacją
Problemem osób, które zarabiają poniżej swoich oczekiwań, jest także niezbyt dobra organizacja w czasie i przestrzeni. Przez nieuporządkowanie tracisz czas, koncentrację, energię, motywację, a w konsekwencji pieniądze.
Na szczęście nad tymi kompetencjami możesz popracować, szybko zauważając pozytywne efekty.
6. Po prostu nie masz celu zarabiać więcej
Odpowiedź sobie na pytania:
- Ile chcę zarabiać?
- Jak mogę zwiększyć swoje zarobki?
- Czego powinienem się nauczyć?
- Co zamierzam zrobić?