Internet to doskonałe narzędzie, dzięki któremu możemy przyswajać wiedzę, nabyć wiele niezbędnych kompetencji, czy zdobyć nowe pożyteczne umiejętności.
Nauka online może być fascynująca, wymaga jednak samodyscypliny i zaangażowania. Do uzyskania tych dwóch postaw niezbędna jest właściwa motywacja i przestrzeganie kilku zasad.
Wyznacz sobie cel
Większość z nas nie lubi się uczyć dla samego procesu uczenia. Przeważnie wiedzę zdobywamy, aby coś dzięki niej osiągnąć.
Może pragniesz zmienić pracę na ciekawszą, może uważasz,że zarabiasz zbyt mało i motywują Cię pieniądze, a może szukasz prestiżu i poważania. Możliwe też, ze pragniesz mieć lepsze kontakty z otoczeniem, albo szukasz pewności siebie.
Dlatego najważniejsze jest, żebyś ustalił sobie cel, do jakiego przybliża Cię ukończenie kursu.
Aby wytrwać w postanowieniu, spróbuj wizualizować sobie swoje dążenie. Jeśli męczy Cię obecna praca wyobraź sobie siebie wykonującego nowy zawód, a jeżeli twoją motywacją są lepsze zarobki, zobacz się w nowym samochodzie i eleganckim ubraniu, a może nawet w fotelu dyrektora.
Jasno postawiony cel pomoże ci być wytrwałym, gdy będziesz przechodzić słabsze chwile.
Wybierz właściwe szkolenie
W swoją naukę inwestujesz zarówno czas jak i pieniądze, dlatego ważne jest, abyś wybrał kurs z dziedziny, która Cię naprawdę interesuje, w innym wypadku czeka Cię wielogodzinne ziewanie przed komputerem.
Istotne jest również, abyś wybrał godnego zaufania trenera. Musi być profesjonalistą w wybranej przez Ciebie specjalności i musi przekazywać wiedzę w taki sposób, jaki Ci odpowiada. Nawet najwyższej jakości treści nie dadzą oczekiwanego efektu przy irytującym prowadzącym.
W zależności od tego, czy lubisz słuchać, oglądać, czy też czytać poszukaj sobie szkolenia z przewagą preferowanych przez Ciebie komponentów.
Ustal harmonogram pracy
Niezwykle pomocne jest, abyś ustalił sobie dni i godziny, w których będziesz się uczyć i abyś konsekwentnie przestrzegał ustalonych założeń.
Czas nauki musi być racjonalny, plan realny do wykonania. Nie zakładaj więcej niż 90 minut nauki dziennie.
Ważne żebyś był systematyczny i poświęcał czas szkoleniu regularnie. Lepsze efekty daje więcej krótszych sesji, niż wielogodzinny maraton.
Bądź skupiony
- Pamiętaj, że kiedy się uczysz, poświęcaj czas tylko na kurs. Wyłącz wszystkie możliwe rozpraszacze, nie włączaj telewizora, nie otwieraj innych stron w komputerze, odłóż daleko smartfon. Jeśli masz problemy z powstrzymaniem się od sprawdzania poczty albo przeglądania Facebooka, zastosuj dostępne aplikacje ułatwiające skupienie.
- Dbaj o właściwe, wywietrzone pomieszczenie, w którym nikt i nic nie będzie Cie odciągać od nauki.
- Przygotuj sobie posprzątane, biurko i fotel, w którym będziesz siedział we właściwej wygodnej pozycji. Leżąca, nie sprzyja koncentracji i często prowadzi do senności.
- Zapewnij sobie właściwy dźwięk, który nie będzie utrudniał słyszenia ani zrozumienia trenera. W razie potrzeby załóż słuchawki.
- Ważne jest, abyś przebywał we właściwym oświetleniu i oglądał jak największy obraz, albowiem zmniejszony nie sprzyja skupieniu.
- Pamiętaj także o przygotowaniu sobie czegoś do picia i przekąsce, którą będziesz mógł posilić się podczas odpoczynku.
Rób sobie przerwy
Tak, zdecydowanie zaplanuj sobie pauzy, w których będziesz mógł odpocząć. Nasz mózg potrzebuje ich, aby lepiej pracować i wytrwać w większym skupieniu do końca sesji.
Krótkie odcinki czasu wolne od nauki wykorzystaj na zjedzenie czegoś albo zrobienie kilku ćwiczeń gimnastycznych. One też doskonale relaksują umysł.
Bądź aktywny
Nawet najlepiej przygotowane szkolenie nie spełni swojego zadania jeśli pozostaniesz bierny.
Samo słuchanie, czytanie, czy oglądanie nie wystarcza, ponieważ do nabycia większości kompetencji niezbędne jest ich przećwiczenie.
Pamiętaj, aby wykonywać praktyczne zadania, jakie zleca osoba prowadząca kurs. Wykonuj je wraz z nim, lub praktykuj według jego zaleceń w wolnym czasie.
Realizuj zadane projekty, aby utrwalać nabyte umiejętności. Jeśli twój trener zadaje pytania, spróbuj znaleźć na nie samodzielnie odpowiedź.
Notuj, podsumowuj i dziel się wrażeniami
Rób notatki. Podczas ich sporządzania również przyswajamy i systematyzujemy wiedzę.
Łatwiej też do nich wrócić, gdy czegoś zapomnimy, niż przewijać wideo w poszukiwaniu pożądanego fragmentu. Powtórz sobie, czego danego dnia się uczyłeś, a także podsumuj nowe, nabyte umiejętności.
Wrażeniami ze szkolenia podziel się z przyjaciółmi, opowiedz im o swoich odczuciach, napisz post o tym, czego się właśnie dowiedziałeś, co cię zaskoczyło, jakie masz wątpliwości i jakie wnioski Ci się nasuwają.
Działaj
Uzyskaną wiedzę i umiejętności zacznij od razu stosować. Nabyte kompetencje praktykuj uważnie już zaraz po zakończeniu szkolenia.
Sprawdzaj się w działaniu. Jeśli nauczyłeś się jakiejś konkretnej umiejętności, zrób z niej użytek. Przećwicz ją w praktyce, wykonaj projekt, zrealizuj swój pomysł.
Ważne, żebyś zobaczył efekt bez snucia wielkich planów i oczekiwania natychmiastowego, spektakularnego sukcesu.
Ciesz się z tego, czego się nauczyłeś
Pochwal siebie I nagródź za poniesiony wysiłek.
Wytrwałeś, ukończyłeś kurs, potrafisz robić coś nowego. W końcu nie każdemu się to udaje, więc doceń się.
Jesteś już dużo bliżej celu, który sobie założyłeś na początku szkolenia i teraz możesz z większą pewnością wizualizować swoje sukcesy.